Vyberte si:

Marble <marble@matfyz.cz>

Praktika – FAQ

Q: Proč mi nejde zobrazit protokoly?
A: Pokud používaš IExplorer, tak je to pravděpodobně proto, že Explorer nerespektuje MIME typ souboru a snaží se jej podle koncovky .gz otevírat nějakým komprimačním programem. Takže stížnosti směřujte na Micro$oft a do té doby než vám bude vyhověno můžete použít odkaz [W] hned vedle, který by měl fungovat i pod Explorerem. Případně zkus přidat asociaci souboru s koncovkou *.ps.gz s GhostScriptem (asi gview32.exe). Pokud to pořád nefunguje, tak se neboj a napiš mi. :-)

Q: V jakém formátu jsou protokoly a jak je prohlížet?
A: Protokoly jsou všechny v PostScriptu. Ve veškerých matfyzích labech by pro zobrazení mělo stačit kliknout na název protokolu. Pokud to z nějakého důvodu nefunguje, nebo pokud si chcete protokoly prohlížet a tisknout i jinde, tak budete potřebovat GhostScript a GhostView. Tyto prográmky si můžete zdarma (a legálně) stáhnout z netu. Potřebné odkazy naleznete například tady.

Q: Proč vypadají protokoly na obrazovce tak ošklivě (hranatě, nečitelně, ...)?
A: Nemáte v prohlížeči zapnutý antialiasing. Ve Windows to vyřešíte pomocí Media->Display Settings, Text a Graphic Alpha na 4. V Linuxu apod. většinou nějakou volbou skrývající slovíčko antialias.

Q: Proč v některých grafech nejsou proloženy křivky?
A: Protože jsem nenašel žádnou rozumnou regresní funkci, takže jsme po vytisknutí ty body jednoduše protáhl křivítkem. Můžete učinit totéž. :-)

Q: U jednotlivých protokolů je nějak málo připomínek od opravujících...
A: To je pravda, přepisoval jsme jen ty relativně krátké a relevantní.

Q: Proč se ty protokoly nedají zobrazit jako text, editovat apod.
A: No, řekněme, že to není chyba, ale featura. :-) Nechci, aby někdo tyhle protokoly používal stylem zkopírovat, změnit naměřené hodnoty a odevzdat... (A mimochodem – na čistý text to převédst jde, jen se musí vědět jak... :-)

Q: Našel (našla) jsme ti v protokolu (věcnou) chybu. Mám s tím něco dělat?
A: Pokud už funguje přidávání komentářů k protokolům, tak to tam napiš. Pokud ne, tak to asi zatím nech být. (Já už to opravovat nebudu... na to nemám sílu ani čas.)


Valid HTML 4.01! Poslední modifikace: 31. 8. 2013