Skandinávie 2004

VLAJKA Dánsko

Jak se tam jezdí?

Mají tu ohromné množství cyklostezek – v každém městě či městečku a kolem většiny větších silnic. Většinou je vidět, kam cyklostezka vede (je těsně vedle silnice) a má kvalitní povrch. Občas se najdou nějaké zrady, kdy cyklostezka opustí hlavní a protáhne vás přilehlým městečkem, ale to jsou spíše výjimky.

Řidiči cyklostezky velmi respektují a mají tu dobře vyřešeny (a vyznačeny) křížení cyklostezky se silnicí, která se napojuje z boku na hlavní (tady by se měli čeští tvůrci cyklostezek poučit). Cyklisté na cyklostezce jsou pravděpodobně bráni stejně jako tramvaje, takže se není třeba obávat ani aut zabočujících z hlavní vpravo. Ve městech mají všude i semafory pro cyklisty.

Jak se tam spí?

Jestli je volné přespávání oficiálně povoleno nevíme, ale podle různých zážitků usuzujeme, že spát v lese je minimálně obecně tolerováno. Lesy je nejlépe vybírat podle mapy. Pokud je na mapě velký les, tak by s přespáním neměl být problém. Rovné místo je skoro všude.

Kousek od místa, kde jsme zatábořili až za tmy jsme ráno potkali ceduli, kde byl kromě spousty textu a čísel i obrázek škrtnutého stanu. Těžko říct, co to znamenalo a jaké části lesa se to týkalo. Každopádně nás nikdo nevyhodil, takže v pohodě.

Jak se tam nakupuje?

Nakupovali jsme (a zároveň se většinou i schovávali před deštěm) ve velkých supermarketech. Nic speciálního, prostě to vypadá tak, jak to známe. Ceny podobné jako v ostatních Skandinávských zemích.

Polsko Německo Dánsko Švédsko Norsko