Skandinávie 2004

VLAJKA Německo

Jak se tam jezdí?

Cestou do Švédska byla libovolná silnice s číslem téměř nepoužitelná (šílený provoz). Mají tu cyklostezky, ale nejsou moc dobře značené a těžko říct, jestli tvoří souvislou síť. Použitelné by byly asi jen v případě, že by člověk měl speciální mapu.

Vzhledem k ceně Schöne Wochenende Tiket lze jen doporučit cestovat přes Německo vlakem. Jízdenka platná jeden víkendový den na všechny lokální vlaky (přibližně s šesti přestupy se dá v pohodě přejet celé Německo, vlaky i často navazují) stojí 28 € a platí až pro pět lidí. Každé kolo stojí navíc 3 € a tato jízdenka platí spolu s Wochenende také celý den.

Jak se tam spí?

Spali jsme jednou na pobřeží na kraji lesa a jednou pár hodin na nádraží ve Flensburgu. Obecných zkušeností moc nemáme.

Jak tam vypadají vlaky?

Nádraží ve Flensburgu je otevřené non-stop a ke svému provozu nepotřebuje prakticky žádný personál. Jízdenky se zcela standardně kupují v automatu. Platit lze mincemi, bankovkami i kartou. Ovládání je zcela bez problémů a automat je ochotný komunikovat několika jazyky. Na nádraží jsou k dispozici také vyhledávače spojení. (Bohužel nějak nemají k dispozici volbu „jedu s kolem“. Na druhou stranu volba „jen lokální vlaky“ tam je. Podle našich zkušeností asi kola bere většina lokálních vlaků.) Nalezené spojení si lze dokonce zdarma vytisknout. :-)

Vlaky jsou na naše poměry docela luxusní. Vyhrazené místo na kola je většinou hodně velké (ale taky často plně využité), kolo se ve všech vlacích, kterými jsme jeli, bere jako spoluzavazadlo. Vlaky nebyly nijak přeplněné a přestupy jsme bez problémů stíhali. Prostě celkově pohoda.

Další zajímavé informace

Přívoz na Rujanu stojí pro člověka s kolem dvě eura (pro skupinu míň), takže asi nemá význam jezdit po mostě (navíc na něj možná nesmí cyklisté, to nevíme).

Polsko Německo Dánsko Švédsko Norsko