Skandinávie 2004

VLAJKA Polsko

Jak se tam jezdí?

Na silnicích je poměrně málo aut (v porovnání s ČR), kvalita povrchu je různá. Bohužel typ silnice na mapě téměř nesouvisí s jejím skutečným stavem. Občas, zejména ve vesnicích, jsou velké kostky, po kterých se prakticky jet nedá. Jinak většinou asfalt, i když občas děravý. Na severu je kvalita silnic lepší.

Celkově je situace srovnatelná s ČR – je tu menší provoz, ale obecně o něco horší povrch silnic.

Silniční ukazatele tu jsou, i když na místech pro nás nezvyklých (přímo v křižovatce, většinou na protilehlé straně křižovatky než odkud přijíždíte). Kilometry se uvádí jen občas. Dost často se jede i několik (desítek) kilometrů, že je kolem jen les.

Jak se tam spí?

Jak je to s volným přespáváním v Polsku z právního hlediska nevím. Ale je tam spousta lesů a není problém najít krásné místo ke spaní. Oheň jsme nerozdělávali a žádný konflikt s místními jsme nezaznamenali. Hustota osídlení v námi projížděné části byla dost nízká, takže nebyl problém zakempovat dostatečně daleko od domečků.

Jak se tam nakupuje?

Nakupovali jsme v malých krámcích ve vesnicích, kde byly ceny srovnatelné s podobnými obchody v ČR a pak v Tescu ve Štětíně. I tam ceny srovnatelné, možná mírně vyšší. Měli jsme dost zásob z domova, takže jsme možnosti nakupování hlouběji nezkoumali.

Další zajímavé informace

V Dobieszczyně není hraniční přechod! Silnice přes hranice tam sice vede, ale je na ní zákaz vjezdu a pohraničníci nás odtamtud bez diskuze vyprovodili (naštěstí bez problému, jen nám řekli, že tamtudy přes hranice nesmíme). Naopak přechod pro cyklisty je asi o 8 km jižněji na silnici mezi Dobieszczynou a Dobrou (malá nenápadná cyklostezka odbočující na západ).

Polsko Německo Dánsko Švédsko Norsko