Skandinávie 2004

VLAJKA Švédsko

Jak se tam jezdí?

Na silnicích je aut poměrně málo. V jižní části jsme využívaly silnice třetí třídy (ty bez čísel), severněji pak téměř vše. Na místních malých silnicích se objeví auto třeba jednou za několik minut, občas ještě déle. Hlavní silnice (obzvláště v jižní části) jsou plnější, ale stále je to pohoda (vzhledem k tomu, na co jsme zvyklí od nás :-).

Povrch silnic je většinou velmi kvalitní. Místy se na nečíslovaných silnicích vyskytuje místo asfaltu jakási ujezděná hlína (možná se zbytky asfaltu pod ní). Většinou je rovná a použitelná téměř stejně jako asfalt. Ale narazili jsme i na dost děravou.

Krajina sice nedosahuje žádných extrémních výšek, ale dostatečně si to vynahrazuje vlnkami. Když nás věčné nahoru a dolů přestalo bavit, začali jsme jezdit po větších silnicích, které obsahují vlnek mnohem méně.

V každém případě je stav silnic pro cykloturistiku celkově velmi dobrý.

Jak se tam spí?

Ve Švédsku se může legálně spát v přírodě v dostatečné vzdálenosti od obydlených domů. Jak je to s ohněm nevím, my jsme jej nikdy nerozdělávali. Najít místo na spaní nebyl téměř nikdy problém, většinou to byl hezký les. Občas, obzvlášť kolem hlavních silnic, jsou kolem silnice příkopy a kus strmého svahu, takže je problém někam vlézt.

Jak se tam nakupuje?

Obchodů tu moc není a hlavně jsou dovedně skryté (nečekejte žádné reklamy 10 km před obchodem, jak je známe z ČR). Za účelem nakupování jsme vždy zajeli do nějakého „kommuního“ města a tam našli nějaký supermarket. Žádný speciálně levný jsme neobjevili.

Mají tu poměrně levné cyklosoučástky (občas i levnější než v ČR). Nám se samozřejmě plášť rozpadl až v Norsku … no nic. :-)

Další zajímavé informace

Oproti některým zkazkám to tu s komáry a podobným hmyzem není nijak hrozné. Možná to souviselo i s teplejším počasím, ale tato zvířátka jsme potkávali jen večer a daly se zvládnout i bez repelentu (kterého jsme stejně moc neměli). Nicméně na spaní jsme se schovávali do zapnutého stanu.

Na státní hranice se tu moc nehraje. Při vstupu do Švédska nás nikdo nekontroloval a mezi Švédskem a Norskem si té hranice člověk skoro nevšimne.

Polsko Německo Dánsko Švédsko Norsko