Skandinávie 2004

Peníze až na prvním místě

Celá akce kupodivu nevyšla ani moc draho. Veškeré útraty na jednoho člověka byly asi 6000 Kč (plus minus) za měsíční výpravu. A to včetně nákupu v ČR, trajektů a vlaků.

Za co jsme tedy utráceli a kolik (ceny na jednoho člověka, konkrétně Marble a Zuzka děleno dvěma, ostatní podobně) …


Za co Skutečná cena Cena v CZK
Vlaky ČD na hranice 148 CZK530 CZK
Vlaky přes Německo 8,60 €
ČD zpět do Prahy 110 CZK
Trajekty na Rujanu 1,60 €1430 CZK
Sassnitz→Trelleborg 20,00 €
přes fjord 13 NOK
Oslo→Hirtshals 184 NOK
Jídlo nákup v Praze 600 CZK3200 CZK
Polsko 40 zlotých
Švédsko 210 SEK
Norsko 370 NOK
Dánsko 50 DKK
Ostatní PB bomba 200 CZK970 CZK
cyklomateriál, léky apod. asi 100 CZK
řetěz 300 CZK
plášť 198 NOK
(96 NOK na jednoho)
Celkem 6130 CZK

K tomuto seznamu je potřeba připočíst ještě něco přes 1000 Kč za mapy a průvodce. To se ale nedá rozpočítat na lidi a navíc to považuji za investici dlouhodobějšího charakteru.

V Praze jsme koupili hlavně jídlo, které nám vystačilo po celou dobu na jedno větší teplé jídlo denně. Kupovali jsme různé věci, ale jednoznačně vedl poridge (ovesná kaše) a instantní polévky. Dál jsme vezli rýži, špagety (+ instantní omáčky na to), puding, …

Na vaření pro 2 lidi (ráno ešus čaje a večer 1–2 ešusy jídla) jsme spotřebovaly dvě velké (440 g) PB bomby.

Přímo na místě jsme kupovali chleba, věci k namazání na chleba, různé mléčné výrobky, sušenky apod. Prostě to, co jsme snědli ke snídani a během dne. Rozhodně jsme za uvedené peníze nejedli špatně.

Zajímavé postřehy ohledně cen:

 • Ceny v Polsku jsou přibližně stejné jako u nás. Chleba mají všude v malých obchůdcích stejný a je šíleně světlý. V Tescu ve Štětíně se dalo nakupovat v pohodě za ceny podobné našim. Restaurace jsou ale o poznání dražší. Jídlo je minimálně 20 zlotých. My nakonec volili pizzerii, kde opravdu velká kuřecí pizza (v pohodě pro 2 lidi) stála 23 zlotých (to vše ve Štětíně).
 • V Norsku a Švédsku je občas problém narazit na rozumný obchod. V okresních (kommun) městech většinou něco je, ale zásadně schází jakékoliv šipky a reklamní tabule, jak je známe od nás. Ve všech obchodech byly důsledně uváděny ceny za kilo (litr), takže nebyl problém vybírat podle ceny.
 • Máslo se řekne smör (Švédsky) nebo smør (Norsky). Často je slané (je to na obalu, normal už znamená slané), většinou je oproti margarínům v menšině. Opravdu dobrý margarín je Bremykt, který prodávají v Norsku.
 • V Norsku a ve Švédsku jsou ceny obecně podobné. Velký rozdíl v útratě dělá levný Norský chleba, který ve Švédsku není (nebo jsme jej alespoň nepotkali).
 • Švédsko
  • Chleba je poměrně drahý – nejlevnější stojí něco málo pod 20 NOK. To co vypadá jako tmavý chleba je podle našich zkušeností většinou spíše perník (je to sladké), ale k marmeládě apod. je to dobré.
  • Tvrdý sýr stál kolem 70 SEK za kilo. Nejlevnější marmeláda mírně pod 20 SEK za kilo.
  • Nejlevnější ovoce (většinou banány) či zelenina pod 10 SEK za kilo, do 20 SEK už bylo více druhů.
 • Norsko
  • Nakupovali jsme v supermarketech (spíš větší obchod s potravinami) Kiwi, RIMI a REMA 1000. Ceny jsou tam skutečně relativně nízké. (Ve všech třech obchodech asi srovnatelné.)
  • Lze koupit levný chleba (Kneippbrød) asi za 7 NOK za kilo. Ale k dostání je většinou jen dopoledne (čím dříve, tím spíš). Je to chleba, který celkem splňuje českou představu o „normálním“ chlebu. Ostatní chleby jsou výrazně dražší (tak 18 NOK za kilo a více).
  • Kilo dobrého margarínu nebo másla stojí kolem 30 NOK. Nejlevnější marmelády lze koupit pod 20 NOK za kilo. Obdobně stojí i některé čokopomazánky.
  • Půl kilo jogurtu asi 10 NOK, litr mléka kolem 7 NOK, kefír 11 NOK.
  • Nejlevnější konzervovaný tuňák stojí kolem 5 NOK za normální plechovku. Dobré jsou k němu bramborové placky (necelých 25 NOK za kilo).
 • V Dánsku jsme sehnali chleba přibližně stejně drahý jako v Norsku. Ale vždy to bylo v rámci nějaké akce, takže odpoledne by už asi nebyl. Kupovali jsme tu vysloveně nejlevnější margarín (který ale byl celkem použitelný) za necelých 10 DKK za kilo. Mléko necelých 5 DKK za litr.

Obecně se ukázalo, že se 100 Kč na den se dá v pohodě vyžít, aniž by se člověk musel v jedení nějak omezovat (za předpokladu, že suroviny na 1 teplé jídlo denně má s sebou).

Polsko Německo Dánsko Švédsko Norsko